Belterületi csapadékvíz elvezető árok mederrehabilitációja Mezőtárkányon TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1-2022-00028

Belterületi csapadékvíz elvezető árok mederrehabilitációja Mezőtárkányon

TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1-2022-00028

 

Kedvezményezett neve: Mezőtárkány Község Önkormányzata

Projekt címe: Belterületi csapadékvíz elvezető árok mederrehabilitációja Mezőtárkányon

Szerződött támogatás összege: 400 000 004,- Ft

Támogatás mértéke: 100%

Projekt tervezett fizikai befejezési dátuma: 2026. október 31.

Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1-2022-00028

 

Projekt tartalmának bemutatása:

Mezőtárkány Község Önkormányzata sikeresen pályázott a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz támogatási rendszer keretében megjelent TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1 számú, „Élhető települések” című Felhívásra. Ennek keretében a „Belterületi csapadékvíz elvezető árok mederrehabilitációja Mezőtárkányon” (TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1-2022-00028) című projekt megvalósításához 400 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. A fejlesztés forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

Mezőtárkány Község Önkormányzata a projekt keretében a csapadékvíz elvezetés rendszerét kívánja fejleszteni. Az elmúlt évek változékony időjárása következtében a Község belterületének egyes részein a lehulló csapadékból származó és a külterület felől érkező vizek számos alkalommal veszélyeztették a környező ingatlanokat. A hirtelen lezúduló nagy intenzitású csapadékot a belterületi vízelvezető hálózat nem tudta a befogadók irányába biztonságosan levezetni. A keletkező csapadékvíz a vízelvezető rendszer elégtelensége miatt az úttesten folyik, alámosva annak szerkezetét és fagyveszélyes időszakban balesetveszélyt idéz elő. A jövőbeni károk megelőzése és a veszélyhelyzet csökkentése érdekében Mezőtárkány Község Önkormányzata csapadékvíz elvezető árkok fejlesztését határozta el, amelyek a belterületről a befogadó irányába továbbítják a vizeket. A csatornák mellett szükséges átépíteni az egyes rendszerek közötti átereszeket is.

A projekt keretében elsődlegesen megvalósítandó tevékenység Mezőtárkány településen csapadékvíz elvezető árkok fejlesztése, amelyek a belterületről a befogadó irányába továbbítják a vizeket, ezáltal megvalósul a falu élhetőbbé tétele.

A kapcsolódó konkrét intézkedések a projekt keretében:

  • csapadékvíz elvezető árkok fejlesztése;
  • a csatornák mellett az egyes rendszerek közötti átereszek átépítése.

A csapadékvíz elvezető rendszer fejlesztésének elsődleges célja a belterületen lehulló csapadékból származó vizek biztonságos elvezetése a befogadó irányába. Mindezt a meder olyan kialakításával tervezi az Önkormányzat megvalósítani, melynek során mind a műszaki, mind a környezetvédelmi szempontok érvényesülnek, és a tervezett műszaki megoldással rendezett vízelvezető jól illeszkedik az épített környezeti tájba.

A település úthálózata mintegy 15 km, amely túlnyomó részben egyoldali lejtésű, ennek megfelelően egyoldali útárokkal kerül figyelembevételre a tervezés során. Az úthálózat mintegy 25%-a nagyobb szélesség miatt kétoldali lejtésű, így kétoldali útárokkal kerül megtervezésre. A tervezett földmedrű árkok biztosítják a jobb beszivárgást és a vizek helyben tartását. A profilozást követően a rézsűk biológiai védelmet kapnak, ezzel is biztosítva az erózió csökkentése mellett a lefolyási idő növelését és a beszivárgás hatásfokának javítását.

A tervezési területen profilozott földárkok kerülnek kialakításra a keresztező utak és kapubejárók alatt Ø 40-60 talpas beton cső felhasználásával, mindkét végén monolit vasbeton előfej kialakítása mellett kerékvetős kivitelben.

A projekt során 15.420 m hosszúságú, átlagosan 0,4 m fenékszélességű, 1,2-1,6 m korona szélességű, 1:1, 1:2 rézsű kialakítású árkok készülnek. A további 2.547 m pedig különböző átereszek formájában kerül kialakításra. A beruházás megvalósítása során 17.967 m hosszúságban épül / újul meg a csapadékvízelvezető rendszer a településen.

A fejlesztés részcéljai:

–    a csapadékvíz elvezető rendszer megújítása, kialakítása a teljes településen,

–    a települési infrastruktúra (lakóházak, intézmények, utak, járdák, stb.) védelme a lehulló csapadékból származó és a külterület felől érkező vizektől,

–    a gépjárműforgalom és a gyalogos közlekedés számára az úttest és a járdafelületek biztonságosabbá tétele, ezáltal az átmenő és települési célú közlekedés körülményeinek javítása,

–    a település élhetőbbé tétele.

 

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

Kedvezményezetti infoblokk: